Bezpieczny pies nad wodą.

Bezpieczny pies nad wodą.

Lato sprawia, że nie tylko my – ludzie mamy ochotę zanurzyć się w chłodnej wodzie. Wysokie temperatury, jak już wiemy z poprzedniego wpisu dają się we znaki również naszym czworonożnym przyjaciołom.

Psy bardzo często lubią pluskać się w wodzie. Jednak my – jako ich właściciele musimy zadbać, aby przebiegało to w bezpieczny sposób.

1. Pamiętajmy, że zwierzę może zmęczyć się w wodzie tak jak my ! Dlatego warto rozważyć zakup kamizelki ratunkowej dla psa. Pomoże mu utrzymać się na wodzie, gdyby nagle opadł z sił. Często w wodach mogą występować wiry, prądy, fale, które zwiększają wymagają zużycia większej ilości energii do pokonania trasy. Warto założyć kamizelkę psu, nawet jeśli nie zakładamy, że będzie wchodził do wody, a znajdujemy się w jej pobliżu. Pies może spontanicznie zareagować i chcieć np. wyłowić piłkę, która wpadła do wody.

2. Zawsze obserwujmy psa, gdy znajduje się w wodzie. Nie pozostawiajmy go wówczas bez naszej opieki. Woda to żywioł, mogą wydarzyć się różne sytuacje.

3. Zadbajmy, żeby nasz pies nie wchodził do zanieczyszczonej bądź pełnej glonów wody. Zdrowie naszego pupila winno być priorytetem.

4. Sprawdźmy temperaturę wody. Nie powinna być zbyt zimna. Również zważajmy na fakt, iż organizm psa podczas upalnych dni również się nagrzewa – a wejście do zbyt zimnej wody może spowodować szok termiczny.

5. Po wyjściu psa z wody, najlepiej jest go opłukać bieżącą wodą, a następnie wytrzeć. Jest to ważne szczególnie po kąpieli w słonej wodzie jak i dla ras o długiej sierści. Zadbajmy o osuszenie uszów i łap.

6. Nigdy nie zmuszajmy do wejścia psa do wody. Pierwszy kontakt z wodą będzie zapewne wiązać się z pewną rezerwą. Wówczas dopingujmy psa. O ile większość psów lubi wodę i pływanie, o tyle bywają wyjątki. Jeśli nasz pupil do nich należy, w upalne dni zapewnijmy mu inne sposoby na ochłodę.

Related posts

Leave a Comment