Czego możemy nauczyć się od zwierząt ?

Człowiek czerpie dzięki relacjom, które goszczą w jego życiu. Pozytywne emocje tworzą piękne wspomnienia. Relacja z drugą osobą ale również ze zwierzętami ubogaca nas i uwrażliwia, stajemy się bardziej empatyczni ale również pozytywniej nastawieni do życia. Psy uczą nas wielu zachowań, które możemy wprowadzić w nasze życie, by móc czerpać z niego jeszcze bardziej. A więc zastanówmy się, czego uczą nas psy?

Ludzi często radują materialne sfery życia. Zakup nowej torebki, butów, samochodu. Po każdej kolejnej chcemy więcej. Rozwija się konsumpcjonizm, który niekiedy przysłania nam prawdziwe i istotne w życiu wartości. Obserwując psy możemy zauważyć, że dla nich niemal sensem istnienia są emocje, ale te które żywią przede wszystkim do człowieka.

Pies jest istotą ufającą nam bezgranicznie. Wierzy, że wszystko co robimy jest dla jego dobra. Człowiek powinien czerpać z tego i zaufać ludziom, którzy go kochają.

Nasz pupil to największy przyjaciel. Nie zwraca uwagi na zasobność portfela, nie ocenia nas po wyglądzie. Dla niego liczy się nasze serce, to jacy jesteśmy wewnątrz, sposób w jaki traktujemy drugiego człowieka i inne żywe istoty.

Czasami zdarza się, że zawładną nami emocje. Pod ich wpływem dokonujemy czynów, których potem żałujemy. Pies to istota, która szybko wybacza ale równie szybko zapomina o doznanej krzywdzie. Możemy być pewni, że za kilka lat nie wypomni nam tego w jakiejś kłótni, co my – ludzie bardzo często robimy. Na siłę chcemy udowadniać swoje racje. Jednak czy życie nie powinno być sztuką kompromisów…?

Życie jest jedno, należy z niego korzystać. Czas płynie nieubłaganie. Życie powinno składać się z małych radości. Pies każdego dnia tak samo cieszy się na nasz widok, zawsze cieszy go rzucenie patyka, czy zwykły fakt pogłaskania go i ofiarowania mu swojej uwagi. Czerpmy tą radość tak jak zwierzęta, cieszymy się tym co mamy.

Zwierzętom prościej przychodzi okazywanie uczuć. Nie boją naszego odrzucenia, nie analizują. Jeżeli kogoś kochają po prostu to okazują.

Related posts

Leave a Comment