Jak widzą psy ?


Wielokrotnie słyszy się, że psy mają lepszy słuch niż wzrok. Jak jest naprawdę? Czy ich wzrok rzeczywiście jest tak słaby i czy widzą kolory?
Po pierwsze psy mają inne pole widzenia, gdyż o 70 stopni większe od człowieka. Zakres pola widzenia czworonoga to aż 250 stopni ! Dodatkowo psy posiadają swoistą błonę, która sprawia, iż widzą barwy jaśniej. Wynika to z lepszego odbijania światła. Zwierzęta widzą lepiej z dali, mają daleki zasięg wzroku oraz lepiej i sprawniej dostrzegają poruszające się obiekty. Nie jest prawdą, że psy a nawet koty nie widzą barw. Przekonanie to funkcjonowało od lat, ale badania naukowców wykazały, że jest inaczej. Psy posiadają mniej czopków w oczach, bo tylko dwa, które odpowiadają za widzenie kolorów. Ludzkie oko posiada trzy, dzięki czemu ma możliwość dostrzegania spektrum barw. Co prawda liczba kolorów jaką rozróżniają jest mniejsza niż u ludzi. Najintensywniej psy widzą barwę żółtą i niebieską, natomiast nie widzą koloru zielonego czy czerwonego. Ciekawostką jest fakt, że rozróżniają za to więcej odcieni szarości, co wynika też z przystosowania do funkcjonowania w nocy, co sprawia, że lepiej widzą w porze nocnej. Oczywiście wzrok jest istotnym zmysłem, jednak wśród psów prym wiodą węch i słuch – są to zmysły wiodące.
Dlatego warto zastanowić się przy zakupie zabawek dla psa, aby były w rozpoznawanych dla niego barwach. Znacząco to ułatwi mu poszukiwanie takiej piłki czy maskotki. Nie zapominajmy, że psy widzą świat z innego poziomu, ponieważ mają wzrok na innej wysokości niż my – ludzie. Jego perspektywa widzenia jest zupełnie inna.

Related posts

Leave a Comment