MISKA DLA PSA – JAKĄ WYBRAĆ ?

Pozornie proste zagadnienie, mogłoby się wydawać, że nie wymaga zastanowienia i nie czyni różnicy jaką miskę wybierzemy. A jednak… warto zwrócić uwagę na kilka kwestii które ułatwią życie nam i codziennie korzystanie z niej naszemu pupilowi.

KOMFORT UŻYTKOWANIA

Miska podczas jej użytkowania przez psa nie powinna się ślizgać, przesuwać i przewracać. Dlatego warto zwrócić uwagę na komfort użytkowania podczas spożywania posiłku przez pupila, a nam zaoszczędzi to wiele pracy w postaci sprzątania po psiaku. Ważnym jest, aby miska miała odpowiedni ciężar, który zagwarantuje jej stabilność, bądź była wyposażona w gumową bądź silikonową obwódkę/ podstawkę zapobiegającą jej przesuwaniu.

ILOŚĆ MISEK

Trzeba zapewnić psu co najmniej dwie miski – jedną na karmę, a drugą na wodę. Można również rozważyć oddzielną miskę na karmę suchą i mokry pokarm.

ROZMIAR MISKI

Miska powinna rosnąć wraz ze szczeniaczkiem, a więc winien zmieniać się jej rozmiar wraz ze wzrostem naszego pupila. Oczywiście ostatecznie lepiej jest, gdy pies spożywa pokarm z lekko za dużej miski, ponieważ wówczas zwiększa to jego wygodę i dostęp do karmy. Duże znaczenie ma rasa i wielkość psa. Dla Yorkshire Terrier odpowiednia będzie ta w rozmiarze XS, a już dla Jack Russel Terrier – ta w rozmiarze S. Z kolei Dalmatyńczyk lub Golden będą potrzebować miski w rozmiarze XL. Właściciele dużych psów mogą ułatwić życie swoim pupilom i zaopatrzyć je w specjalne stojaki na miski, dzięki którym psy nie będą musiały aż tak bardzo schylać się, aby dosięgnąć do mieszczącej się w misce karmy lub wody.

RODZAJE MISEK

Wśród dostępnych misek na rynku możemy wyróżnić te najtańsze – plastikowe. Niestety cechuje je mała wytrzymałość, przesuwają się podczas jedzenia i łatwo ulegają zniszczeniom. W ich zarysowaniach gromadzą się szkodliwe dla zdrowia psa bakterie. Często utrzymać je w należytej czystości.

Kolejny rodzaj stanowią miski ceramiczne, które są cięższe, więc zapewniają stabilność. Niestety łatwiej je obić lub stłuc, a wówczas należy je wymienić.

Następny rodzaj, to miski metalowe – są stabilne, bardzo odporne na wszelkiego rodzaju zniszczenia, łatwe do utrzymania w czystości.

Z kolei na czas podróży lub wakacji, warto mieć w zanadrzu miski wykonane z silikonu – bardzo praktyczne z uwagi na ich elastyczność i fakt, że po złożeniu zajmują niewiele miejsca.

Jak możemy zauważyć, pozornie błahy temat dostarcza kilku rozterek. O ile w krótkiej podróży rodzaj miski ma małe znaczenie, o tyle przy codziennym użytkowaniu warto zadbać o komfort naszego pupila.

Related posts

Leave a Comment