Psie pazury.

Właściciele czworonogów często stają przed dylematem, czy podcinać pazury pupilom. Odpowiedź jest jednoznaczna i brzmi, tak powinniśmy to robić. Zasadniczą kwestią wówczas jest określenie sytuacji, w których trzeba to uczynić oraz w jaki sposób.

Oczywiście nie uda się znaleźć uniwersalnej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy jakiego mamy psa i jaki tryb życia prowadzi. Zauważmy, że psy, które dużo biegają, spacerują po twardej nawierzchni, jak asfalt czy chodniki, w sposób naturalny piłują sobie pazury i wówczas nasza ingerencja nie jest potrzebna. Natomiast psy mało aktywne, bądź zazwyczaj poruszające się po nieutwardzanym podłożu wymagają naszej pomocy w podcięciu pazurów.

Jak ocenić, że należy podciąć pazury?

Przede wszystkim podczas spaceru z psem będziemy to słyszeć, jak pazury uderzają o podłoże. Możemy też zobaczyć, czy gdy pies stoi, to czy jego pazury sięgają podłoża. Te sytuacje ukazują, że potrzebna jest nasz ingerencja.

Dlaczego należy podcinać pazury?

Przede wszystkim zwiększy to komfort poruszania się psa, ale też zapobiegnie wrastaniu się pazurów. Za długie pazury oznaczają zazwyczaj ból i dyskomfort dla czworonoga.

Czym obciąć pazury?

Na pewno do przycinania pazurów nie nadają się pod żadnym pozorem nożyczki czy pilniczki przeznaczone dla ludzi. Wynika to z innej budowy pazura od paznokci człowieka. Do podcinania psich pazurów dostępne są specjalistyczne cążki lub gilotynki. Możemy je zakupić w sklepach zoologicznych.

Zagrożenia!

Psie pazury są grube, twarde i posiadają rdzeń, którego nie można uszkadzać, bo spowodujemy krwawienie. Gdy obetniemy za krótko pazur i uszkodzimy rdzeń wówczas należy przyłożyć opatrunek, dostępne są też specjalistyczne zasypki (ich zastosowanie powoduje wielki ból i pieczenie). W sytuacji, kiedy krwawienie nie ustaje, obligatoryjnie należy udać się do weterynarza. Jeśli sami obawiamy się podciąć pazury naszego przyjaciela, zawsze możemy skorzystać z pomocy specjalisty.

Related posts

Leave a Comment