Sezon na kleszcze…

Kleszcze od ostatnich lat są zmorą i swoistą plagą. Stanowią zagrożenie dla ludzi i zwierząt. O ile sam kleszcz i fakt, że pożywi się naszą krwią nie jest groźny, o tyle niebezpieczne są choroby które wówczas mogą przenieść. Bolerioza – to choroba przenoszona przez kleszcze, a dokładniej przez bakterie krętkowe, które mają te pajęczaki.
Bolerioza jest ciężka do zdiagnozowania u ludzi i zwierząt. Jest uleczalna, jednak proces ten bywa czasochłonny. Jak zawsze duże znaczenie ma wczesne wykrycie i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. Dawniej uważano, iż zagrożone kleszczami są osoby i zwierzęta mieszkające w pobliżu lasów, udające się tam na spacery. Teraz wzrosła świadomość i niestety wiemy, iż kleszcza możemy „złapać” nawet w parku, czy w miejskim trawniku. Tak naprawdę ciężko wskazać, że jakaś przestrzeń jest lub może być wolna od kleszczy.
Przed kleszczem możemy i powinniśmy próbować uchronić nasze zwierzęta. Na rynku jest dostępnych wiele preparatów, które odstraszają je. Warto zainwestować w obrożę przeciw-kleszczową oraz wszelkiego rodzaju maści i spraye. Na pewno jedną ze skuteczniejszych metod, to po prostu po każdym wyjściu do lasu czy to nawet spacerze sprawdzenie psa. Oczywiście, gdy ma długą sierść jest to uciążliwe, ale niezmiernie istotne dla zdrowia naszego psa. Gdy znajdziemy kleszcza, wówczas należy go usunąć. Najlepiej posłużyć się pęsetą i go wykręcić lub gdy nie czujemy się pewnie, udać się do specjalisty po pomoc. Niebezpieczne zawsze jest pozostawienie odłamka odwłoka kleszcza w skórze psa.
Objawy boleriozy często występują ze sporym opóźnieniem, sięgającym nawet 2-3 miesięcy. Pierwsze symptomy to apatia, obniżony nastrój i problemy ze stawami. Kolejnie dochodzi do tego wysoka gorączka, a co za tym idzie brak apetytu. Niestety objawy boleriozy jest łatwo przeoczyć. Często po kilku miesiącach zapominamy już, że nasz pupil był ukąszony przez kleszcza. Późniejsze objawy następują stopniowo i nie łączymy tych wszystkich faktów w całość.
Najważniejsze to po ukąszeniu psa zachować czujność i go obserwować. W przypadku pojawienia się niepokojących symptomów należy jak najszybciej udać się do weterynarza po fachową pomoc. Od tego zależy życie i zdrowie naszego przyjaciela.

Related posts

Leave a Comment