Słodka nagroda dla psa ?

Czekolada dla człowieka zazwyczaj jest synonimem nagrody i miłych chwil. Często mylnie myślimy, że jeśli dla nas jest to pyszne i sprawia nam przyjemność, to wówczas swoim szczęściem bądź w nagrodę możemy tym podzielić się z naszym pupilem. Pod żadnym pozorem czekolada nie może być nagrodą ani smakołykiem dla psa.

Czekolada, a dokładniej mówiąc ziarna kakaowca zawierają substancję trującą zwaną teobrominą. W nadmiernych ilość byłaby szkodliwa również dla ludzi. Z tego względu nie daje się do spożycia czekolady również małym dzieciom. Psi metabolizm, czyli przemiana materii cechuje się tym, że jest bardzo wolna. W praktyce oznacza to, że substancje trujące dłużej znajdują się w organizmie psa.

Objawy zatrucia są podobne do ludzkich. Psa męczą nudności, wymioty i biegunka – czyli typowe objawy zatrucia. Do tego dochodzi moczopęd, nawet drgawki czy problemy z sercem. Gdy niestety już dojdzie do zatrucia należy niezwłocznie udać się do weterynarza. W przypadku braku takiej możliwości musimy pomóc pupilowi pozbyć się toksycznych substancji z organizmu. Najlepiej wywołać wymioty. Aktywny węgiel podobnie jak u ludzi będzie w tej sytuacji pomocny.

Related posts

Leave a Comment