Wakacje z psem?

Rozpoczęły się wakacje, czy okres beztroski i wyjazdów. Często posiadacze zwierząt mają wówczas dylemat, co powinni zrobić z nimi. Istnieje kilka alternatyw dla tej sytuacji. Najgorszą z możliwych, a której nie powinniśmy nawet brać pod uwagę jest porzucenie psa, a co gorsze i też z jednej strony niewyobrażalne, a z drugiej tak często spotykane porzucanie psa wraz z jego zniewoleniem, np. w postaci przywiązana do drzewa. Ludzie często decydują się na unieruchomienie psa, aby pies nie biegł z nami bądź nie wrócił do domu, gdy nie jest to zbyt daleko. Jednak nie zapominajmy, że przywiązując psa lub stosować jakiekolwiek formy zniewolenia, to pozbawiamy psa możliwości przeżycia. Wówczas w najlepszym przypadku, ktoś odnajdzie i uwolni psa, być może nawet się nim zaopiekuje, bądź „tylko” uwolni. Zwierzę zostanie skazane na tułaczkę, poszukiwanie pokarmu i schronienia, ale również narażone na szereg niebezpieczeństw w postaci chociażby jeżdżących aut albo innych zwierząt.

Istnieją alternatywne opcje rozwiązania takiej sytuacji. Oczywiście zawsze w przypadku porzucenia psa ucierpi na tym jego psychika, to nie ulega najmniejszej wątpliwości, jednak możemy a nawet powinniśmy zaoszczędzić mu cierpień fizycznych.

Gdy rzeczywiście musimy wyjechać, a nie możemy zabrać psa, po pierwsze zapytajmy rodziny i znajomych, czy mogliby zaopiekować się naszym przyjacielem.

Koleją opcją są tzw. hotele dla zwierząt, zapewniające opiekę. Wykupuje się w nim w pobyt na doby. Zostawiając tam psa możemy liczyć na fachową opiekę.

Ostatecznością, w przypadku chęci mówiąc kolokwialnie pozbycia się psa, oddajmy go do schroniska lub jakieś fundacji.

Żadne zwierzę, a szczególnie tak przywiązane emocjonalnie do nas psy, zasługują chociaż na ten mały gest szacunku w postaci oddania go w miejsce, które zapewni mu opiekę.

Related posts

Leave a Comment